Zaloguj się | Rejestracja

Poniedziałek, 29 maja 2017

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
21.09.2016 15:05 | DA | 0 komentarzy

Replika 300-letniego zabytku wkrótce powróci na elbląskie Stare Miasto? Jest na to szansa

W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym trwają prace nad stworzeniem repliki 300-letniego zegara słonecznego.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym trwają prace nad stworzeniem repliki 300-letniego zegara słonecznego. Był on umiejscowiony na jednej z kamienic na rogu obecnej ulicy Bednarskiej i Starego Rynku. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce replika powróci na Starówkę.

Zegar słoneczny, według dostępnych informacji, mógł znajdować się na jednej z elbląskich kamienic nawet 300 lat. Po wojnie miał zostać zdjęty i schowany. Obecnie stan zabytku jest w całkiem dobrym stanie, i znajduje się w elbląskim Muzeum. Natomiast na Starym Mieście ma pojawić się jego dokładna replika. Prace nad jej stworzeniem trwają już jakiś czas.

O tym poinformował na swoim koncie na facebooku Amadeusz Pfeifer, fascynat elbląskiej historii.

– Prace nad repliką zegara słonecznego z Domu Królów trwają. To ambitne zamierzenie wymaga połączenia zmysłu inżynierskiego, artystycznego i rzemieślniczego, jak i sprzęgnięcia ze sobą umiejętności z zakresu stolarstwa, obróbki metalu, pozłotnictwa i malarstwa. W tworzenie repliki czynnie zaangażowanych jest jak na razie trzech ludzi. Na podstawie dokładnych pomiarów oryginału przechowywanego w elbląskim muzeum stworzono rysunek w CAD, który trafił do profesjonalnego rzemieślnika. Udało się pozyskać odpowiednio wysezonowaną dębinę i elementy drewniane są już gotowe. Czekamy na ekspertyzę z konserwacji oryginalnego zegara, aby poznać użyte materiały wykończeniowe w celu jak najwierniejszego odtworzenia pierwotnego wyglądu zabytku. Miejmy nadzieję, że efekty będzie można już niebawem oglądać na żywo podczas spaceru po Starym Mieście – informuje Amadeusz Pfeifer.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY